[478.] Jak dbać o skórę noworodka i niemowlęcia?


Okres ciąży oraz przyjście na świat nowego członka rodziny to czas, w którym kobiety zaczynają zwracać uwagę na dobór kosmetyków nawet, jeśli nigdy wcześniej nie interesowały się tym tematem. W tym szczególnym okresie wybierają kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży a później dobierają kosmetyki zgodnie z zaleceniami producenta: "Od pierwszych dni życia", "od pierwszego miesiąca życia", "od 6. miesiąca życia" lub obecnością pozytywnej opinii komisji certyfikujących jak np. Centrum Zdrowia Dziecka. Jednak czy to wystarczy, by móc z czystym sumieniem pielęgnować wrażliwą skórę niemowlęcia?

A może tak na prawdę kosmetyki dla najmłodszych są kolejnym trybikiem w marketingowej machinie koncernów kosmetycznych? Czy skóra noworodka może znacznie różnić się od skóry dziecka miesięcznego i wymaga stosowania odmiennych preparatów?

Dziś chciałabym opowiedzieć Wam o najbardziej podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych związanych z higieną noworodków i niemowląt.


Czym różni się skóra noworodka od skóry osoby dorosłej?

Skóra noworodka ma wyższy odczyn pH niż u osoby dorosłej. Waha się ono w granicach 6.2-7.5 co wynika z:
- braku aktywności gruczołów potowych noworodka podczas trwania ciąży,
- obecności na skórze mazi płodowej (mieszanki wydzieliny gruczołów łojowych, włosków meszku płodowego i złuszczonych komórek naskórka dziecka oraz wydzielina komórek owodni), której pH także oscyluje w granicach pH obojętnego (~ 7) i która zostaje systematycznie usunięta podczas kąpieli w ciągu kilku pierwszych dni od narodzin.

Jednak prawidłowe pH skóry jest niezbędne dla zachowania jej prawidłowych funkcji- fizjologiczne, lekko kwaśne pH skóry jest środowiskiem niesprzyjającym do rozwoju patologicznej flory bakteryjnej, dlatego skóra zaczyna aktywizować pracę gruczołów potowych tym samym obniżając jej pH. Już po 3. tygodniach od narodzin, pH skóry dziecka waha się w granicach 5.0 - 5.5 a w późniejszych miesiącach może jeszcze odrobinę spaść- fizjologiczne pH skóry wynosi 4.5 - 5.5 i jest indywidualną wartością dla każdego z nas.

I to głównie z różnic odczynu pH skóry najmłodszych wynika podział kosmetyków dla niemowląt. Zastosowanie preparatów o nieodpowiednim pH jest częstą przyczyną podrażnień a skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i reaktywna. Dlatego kosmetyki dla noworodków oznaczone są opisem "od pierwszych chwil/dni życia" i posiadają neutralne pH (zbliżone do wartości 7) a kosmetyki od 1. miesiąca życia mają już niższe pH, zazwyczaj oscylujące bliżej wartości 5.5 niż 5.0, by nie zastosować zbyt niskiego pH i nie narazić skóry dziecka na podrażnienie. Kosmetyki od późniejszych miesięcy życia posiadają fizjologiczne, lekko kwaśne pH, które gwarantuje rozwój zdrowej flory bakteryjnej u najmłodszych.

Więcej informacji o tym, dlaczego pH skóry i jego zachowywanie jest tak istotne w pielęgnacji


Kłopoty z termoregulacją

I chociaż jak sama wyżej wspomniałam- już od pierwszych dni życia skóra noworodków aktywizuje pracę gruczołów potowych to jednak cechą charakterystyczną dla skóry najmłodszych jest brak wydzielania odpowiedniej ilości potu. Noworodki oraz niemowlęta nie produkują takich ilości potu jak starsze dzieci czy osoby dorosłe, co skutkuje problemem z termoregulacją-  nie są w stanie wystarczająco schładzać swojego ciałka, dlatego są najbardziej narażone na przegrzanie. Dlatego lepiej wybierać dla najmłodszych przewiewne ubranka i mieć na uwadze, że dla dziecka mniej szkodliwy jest lekki chłodek, niż zbyt wysoka temperatura.

A aktywność gruczołów łojowych?

Pierwszą bardzo istotną strukturą, która ochrania naszą skórę jest bariera hydrolipidowa, czyli mieszanina wydzielin gruczołów łojowych i potowych. Struktura ta chroni naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, mróz, wilgoć a także zapobiega utracie wody z naskórka. O ile już wiecie, że u niemowląt praca gruczołów potowych nie jest wystarczająco efektowna, o tyle przy zdrowej skórze maluszków, potrafi ona produkować wystarczające ilości lipidów. Oczywiście są one produkowane w mniejszej ilości, co przekłada się na bardziej wrażliwą skórę u niemowląt, jednak jest ona wystarczająca, by zapobiec utracie wody z naskórka. Skóra małego dziecka jest skórą bardzo dobrze nawilżoną - w późniejszych latach sukcesywnie się to zmniejsza.

Więcej informacji o barierze hydrolipidowej skóry

Mamy chcąc zapewnić swojemu dziecku wszystkiego co najlepsze, często nadużywają kosmetyków- zwłaszcza nie zwracając uwagi na skład INCI. W ten sposób do kąpieli używają emolientów, po kąpieli dodatkowy balsam lub oliwka, do tego osobny krem promieniochronny itd. Większość kosmetyków dla dzieci bazuje na parafinie, ponieważ substancja ta nie przenika przez skórę i nie alergizuje nawet często i systematycznie stosowana. Jednak nadużywanie preparatów na bazie parafiny przyczyni się do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i tym samym u niemowlęcia mogą pojawić się zmiany podobne do wyprysków, kaszki, pokrzywki (czyli obserwowanie takich zmian u najmłodszych po aplikacji kosmetyków niekoniecznie oznacza alergię czy podrażnienie- może być skutkiem nadmiernego stosowania preparatów pielęgnacyjnych). Dlatego też lepszym rozwiązaniem są oleje i masła roślinne, które nie wykazują tak mocno komedogennych właściwości oraz ich stosowanie w sposób umiarkowany.


Przepuszczalność skóry

U noworodków zarówno skóra jak i naskórek są cieńsze oraz mniej ściśle ułożone co przekłada się na jej dużą przepuszczalność względem substancji zastosowanych w kosmetykach. Oznacza to, że skóra dziecka lepiej chłonie substancje w nich zawarte- w tym konserwanty i substancje potencjalnie drażniące, które wnikając głęboko w skórę, mogą wywoływać ostrzejsze podrażnienia lub alergie.


Mniejsza ochrona przed promieniowaniem UV

Skóra niemowląt nie bez przyczyny jest jaśniejsza- nie produkuje takiej ilości melaniny jak skóra osób dorosłych a to przekłada się na jej słabsze właściwości ochronne względem promieniowania UV.


Emolient- najczęściej wybierany kosmetyk dla niemowląt

Zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego najczęściej wybieranymi preparatami do pielęgnacji najmłodszych, są emolienty? Czym one tak na prawdę są?

Emolienty to substancje, które mają natłuszczać skórę (tj. imitować lub wspierać funkcje bariery hydrolipidowej skóry) a tym samym chronić przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, mróz, otarcia, czy pośrednio wpływać na poprawę jej nawilżenia, ponieważ hamują odparowywanie wody z naskórka.

Do grupy emolientów należą: oleje, masła, woski roślinne, trójglicerydy, silikony, alkohole tłuszczowe, parafina i wazelina (warto zapoznać się z podświetlonymi substancjami- klik w nie przekierowuje do artykułów całkowicie im poświęconych).

I chociaż z definicji emolientem powinien być kosmetyk stosowany w celu natłuszczenia i zmiękczenia skóry (a więc 100% olejowy skład), to do tej grupy kosmetyków przypisywane są także kremy, balsamy i mleczka nawilżające, których celem jest pozostawienie na skórze wyczuwalnego filmu. Brak prawnych regulacji określających definicję słowa "emolient" sprawia, że producenci wypuszczają także kosmetyki do kąpieli, które wyglądem mogą przypominać oliwkę, olej, jednak pod względem chemicznym są to żele. Ogólnie przyjmuje się, że jeśli w składzie kosmetyku znajduje się olej, parafina, masło, trójgliceryd itd., to producent może określić cały swój produkt jako emolient- dlatego też nazwa ta służy bardziej marketingowi niż faktycznej sugestii, co może znaleźć się w kosmetyku dla najmłodszych. Najważniejsza jest świadomość podczas wyboru kosmetyków i samodzielna analiza składów kosmetyków oraz dobór tych, które będą niosły za sobą znikome ryzyko podrażnień.


Dlaczego emolienty są polecane do pielęgnacji noworodków i niemowląt?

Produkty o 100% olejowych formułach jak oliwki są zalecane nie tylko jako preparat do stosowania po kąpieli, ale także do dodawania bezpośrednio do wanienki. Wynika to z faktu, iż kosmetyki o całkowicie olejowej formule nie zawierają emulgatorów. Emulgatory stosowane są w kosmetykach o emulsyjnej formule, tj. połączeniu oleju z wodą (w normalnych warunkach woda i olej nie mieszają się i w celu stworzenia jednorodnej mieszaniny tych dwóch całkiem różnych substancji, należy zastosować właśnie emulgator). Niestety ma on możliwość częściowego wiązania lipidów z bariery hydrolipidowej skóry co wpływa na jej osłabienie. W przypadku zdrowej skóry dorosłego człowieka, czy kilkuletniego dziecka a więc skór, które produkują wystarczające ilości bariery hydrolipidowej, emulgatory nie wyrządzają szkód, ponieważ nie wiążą lipidów aż tak mocno, jak zbyt mocno dobrane substancje myjące (o nich powiemy sobie w kolejnym akapicie). Jednak w przypadku skór suchych, atopowych i właśnie skór noworodków, niemowląt - a więc skór o słabo wykształconej lub delikatnej barierze hydrolipidowej - emulgatory mogą okazać się na tyle silne, że usuną tę słabo wykształconą barierę ochronną. Dlatego chociaż oleje, chociaż nie są najwygodniejszą i najbardziej komfortową formulacją kosmetyczną, są polecane dla skór najmłodszych- by nie zaburzać funkcji skóry poprzez naruszenie tej delikatnej struktury, jaką jest bariera hydrolipidowa a dodatkowo wpłynąć na jej wzmocnienie oraz pośrednio nawilżenie.


Kąpiel bezpieczna dla skóry

Największe ryzyko uszkodzenia bariery hydrolipidowej niemowląt wiąże się ze stosowaniem zbyt mocnych kosmetyków myjących. Najlepszym wyborem dla skór dzieci będą kosmetyki oparte o następujące środki powierzchniowo-czynne:

- niejonowe: Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Decyl Glucoside
- amfoteryczne: Cocamidopropyl Betaine
- niektóre anionowe zakończone: - Isethionate, - Sulfosuccinate, - Glutamate, - Sarcosinate.

Są to substancje myjące o delikatnych właściwościach i nie stwarzają ryzyka uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry. Jeśli jesteście zainteresowani, jak prezentuje się ich siła w opozycji do innych detergentów, odsyłam: Porównanie siły substancji powierzchniowo-czynnych stosowanych w kosmetykach.

Jeśli niemowlę ma zdrową skórę, nie ma potrzeby codziennego natłuszczania jego skóry oliwką. Lepiej dodać ją bezpośrednio do wanienki i w ten sposób delikatnie nawilżać skórę dziecka, minimalizując ryzyko zaczopowania ujść gruczołów łojowych.


Propozycje kosmetyków dla najmłodszych

Teoria to jedno, jednak żeby nie być gołosłowną, chciałabym pokazać Wam przykłady kosmetyków o wzorowych i bezpiecznych składach dla noworodków oraz niemowląt. Wybór kosmetyków dla najmłodszych nie musi wiązać się z horrendalnymi kosztami - dlatego pokażę Wam dwie marki kosmetyków- Sylveco dla dzieci oraz Anthyllis Baby i wspólnie przeanalizujemy ich składy INCI.

Co więcej- mam dla Was rabat -10% na kosmetyki marki Anthyllis i Anthyllis Baby w sklepie drogeria-ekologiczna.pl ! Dla ułatwienia, pod każdym z kosmetyków znajduje się link przekierowujący do odpowiedniej zakładki z wybranym preparatem. Podczas składania zamówienia pamiętajcie o haśle upoważniającym do rabatu: "kosmetologianaturalnie"

Przejdźmy więc do konkretów!


 Oliwki


Oliwka do ciała z betuliną, Sylveco dla dzieci

Prunus Amygdalus Dulcis Oil- olej ze słodkich migdałów,
Olea Europaea Oil- oliwa z oliwek,
Helianthus Annuus Seed Oil- olej słonecznikowy,
Cera Alba- wosk pszczeli,
Betulin- ekstrakt z kory brzozy,
Tocopheryl Acetate - witamina E (jako konserwant)

Cena: ok. 25 zł za 200 ml


Olejek do ciała, Anthyllis Baby 

Glycine Soja Oil - olej sojowy,
Olea Europaea Fruit Oil - oliwa z oliwek,
Prunus Amygdalus Dulcis Oil - olej ze słodkich migdałów,
Helianthus Annuus Seed Oil - olej słonecznikowy,
Parfum (Fragrance) - kompozycja zapachowa,
Tocopheryl Acetate - witamina E (jako konserwant),
Tocopherol - witamina E (jako konserwant),
Limonene - składnik kompozycji zapachowej,
Linalool - składnik kompozycji zapachowej.

Cena: ok. 24 zł za 100 ml


Obie oliwki mają bardzo ładne składy INCI, przy czym kosmetyk Anthyllis posiada dodatek zapachowy- subtelny, delikatny i ledwie wyczuwalny. Natomiast oliwka Sylveco ma gęstszą formułę ze względu na obecność wosku pszczelego. 


Krem pielęgnujący do twarzy i ciała, Sylveco dla dzieciINCI:
Aqua- woda,
Olea Europaea Fruit Oil- oliwa z oliwek,
Prunus Amygdalus Dulcis Oil- olej ze słodkich migdałów,
Sorbitan Stearate- emulgator,
Sucrose Cocoate- emulgator,
Glyceryl Stearate- emulgator,
Stearic Acid- stabilizator,
Cetearyl Alcohol- stabilizator,
Panthenol- witamina B5,
Betulin- ekstrakt z kory brzozy,
Tocopheryl Acetate- witamina E (konserwant)
Xanthan Gum- zagęstnik,
Benzyl Alcohol- konserwant,
Dehydroacetic Acid- konserwant

Jeśli preferujecie emulsyjne formuły zamiast 100% olejowych, krem pielęgnacyjny od Sylveco oparty jest o oliwę z oliwek, olej ze słodkich migdałów oraz ekstrakt z kory brzozy, które nawilżają skórę i wspomagają regenerację tkanki. To, co doceniam w tym kremie jest możliwość stopniowania efektu jaki daje na skórze- aplikując niewielką ilość kremu uzyskujemy jego całkowitą wchłanialność. Natomiast jeśli nałożymy go szczodrze, pozostawi na skórze film, który będzie chronił przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych!

Cena: ok. 30 zł za 300 ml

 Kosmetyki myjąceKremowy szampon i płyn do kąpieli, Sylveco dla dzieci

Aqua- woda,
Lauryl Glucoside- delikatny środek myjący,
Cocamidopropyl Betaine- delikatny środek myjący,
Coco-Glucoside- delikatny środek myjący,
Glycerin- substancja nawilżająca,
Panthenol- witamina B5,
Prunus Amygdalus Dulcis Oil- olej ze słodkich migdałów,
Cyamopsis Tetragonoloba Gum- zagęstnik,
Lactic Acid- regulator pH,
Sodium Benzoate- konserwant,
Urea- mocznik, substancja nawilżająca,
Salvia Sclarea Oil- olejek z szałwii muszkatołowej.

Cena: ok. 25 zł za 300 ml


Delikatny płyn do kąpieli i szampon 2w1, Anthyllis Baby

Aqua- woda,

Sodium Myristoyl Sarcosinate- delikatna substancja myjąca,
Disodium Cocoamphodiacetate- delikatna substancja myjąca,
Lauryl Gluciside- delikatna substancja myjąca,
Olivamidopropyl Bataine- delikatna substancja myjąca,
Oryza Sativa Extract- ekstrakt z ryżu,
Cocamidopropyl Batine- delikatna substancja myjąca,
Sodium Oleoyl Isethionate- delikatna substancja myjąca,

Glycerin- substancja nawilżająca,
Lactic Acid- regulator pH,
Parfum- kompozycja zapachowa,

Hydrolyzed Rice Protein- proteiny ryżu,
Hydrolyzed Hibiscus Esculentus Extract- ekstrakt z hibiskusa,
Benzyl Alcohol- konserwant,

Dehydroacetic Acid- konserwant,

Cena: ok. 30 zł za 400 ml


Mydło w płynie dla niemowląt i dzieci, Anthyllis Baby

Aqua- woda
Sorbitol- substancja nawilżająca,
Disodium Cocoamphodiacetate- delikatna substancja myjąca,
Sodium Myristol Sarcosinate- delikatna substancja myjąca,
Olivamidopropyl Betaine- delikatna substancja myjąca,
Sodium Oleoyl Isethionate- delikatna substancja myjąca,
Caprylyl/Capryl Glucoside- delikatna substancja myjąca,
Cocamidopropyl Betaine- delikatna substancja myjąca,
Lauryl Glucoside- delikatna substancja myjąca,
Glycerin- substancja nawilżająca,
Calendula Officinalis Flower Extract- ekstrakt z nagietka,
Oryza Sativa Extract- ekstrakt z ryżu,
Lactic Acid- regulator pH,

Parfum (Fragrance)- kompozycja zapachowa.


Cena: ok. 22 zł za 300 ml
Wszystkie trzy produkty bazują na bardzo delikatnych substancjach myjących, bezpiecznych dla skór dzieci. Nie wysuszają, pozostawiają skórę gładką i miękką (jak na skórę niemowlęcia przystało!). Ponadto te produkty, które służą jako kosmetyk do mycia całego ciała + szampon ułatwiają rozczesywanie włosków i nie osłabiają mieszków włosowych.

Płyn do kąpieli i szampon 2w1 Anthyllis Baby rekomendowany jest jako produkt od pierwszych dni życia, natomiast kremowy szampon i płyn do kąpieli Sylveco dla dzieci oraz mydło w płynie Anthyllis Baby- od pierwszego miesiąca życia.Chusteczki do pielęgnacji skóry dziecka 3w1- regeneracja, nawilżenie i oczyszczenie, Anthyllis BabyINCI:
Aqua- woda,
Malva Sylvestris Leaf Water- hydrolat ze ślazu dzikiego,
Coco-Glucoside- delikatna substancja myjąca,
Benzyl Alcohol- konserwant,
Sodium Benzoate- konserwant,
Parfum- kompozycja zapachowa,
Olus Oil- olej roślinny,
Potassium Sorbate- konserwant,
Citric Acid- regulator pH,
Glycerin- substancja nawilżająca,
Lauryl Glucoside- delikatna substancja myjąca,
Polyglyceryl-2- emulgator,
Dipolyhydroxhystearate- emulgator,
Chamomilla Recutita Flower Extract- ekstrakt z rumianku,
Calendula Officinalis Flower Extract- ekstrakt z nagietka,
Helianthus Annuus Seed Oil- olej słonecznikowy,
Dehydroacetic Acid- konserwant,
Glyceryl Oleate- emolient,
Sodium Phytate- substancja chelatująca,
Tocopherol- witamina E (konserwant).


Chusteczki do pupy są niesamowicie istotnym produktem higienicznym i to nie tylko ze względu na łatwe i szybkie przywrócenie Maluszka do czystości. Przede wszystkim chusteczki nawilżane mają kontakt z bardzo wrażliwą okolicą, przez którą większość substancji przenika przez barierę skórno-naskórkową. Dlatego bardzo istotnym jest, by te produkty posiadały całkowicie bezpieczne składy INCI.

Chusteczki Anthyllis Baby mają całkowicie bezpieczny skład, nie znajdziemy w nim żadnych potencjalnie drażniących substancji czy też takich, które podejrzewane są o kancerogenność czy toksyczność- osobiście szczerze polecam!

Cena: ok. 16 zł za opakowanie (60 szt.)
Link do sklepu


Łagodząca zasypka do ciała, Sylveco dla dzieci


INCI:
Zea Mays Starch- skrobia kukurydziana,
Zinc Oxide- tlenek cynku,
Allantoin- allantoina,
Chamomilla Recutita Oil- olejek rumiankowy.

Zasypka bazuje na skrobii kukurydzianej, która pochłania wilgoć natomiast dodatek allantoiny oraz olejku rumiankowego łagodzi podrażnienia. W produkcie znajdziemy tlenek cynku, jednak nie w formie zmikronizowanej, dlatego jest całkowicie bezpieczny dla dzieci- zapobiega otarciom skóry dziecka.

Przydatny kosmetyk dla najmłodszych, ale mamy również mogą z niego skorzystać- świetnie zastępuje puder matujący oraz suchy szampon!

Cena: ok. 14 zł za 100g
Link do sklepu


Jestem bardzo ciekawa, czy moje stałe Czytelniczki są zainteresowane tematem kosmetyków i pielęgnacji dzieci? Koniecznie dajcie znać!

A jeśli jesteś mamą i po raz pierwszy jesteś na mojej stronie ponieważ zainteresował Cię temat naturalnych oraz bezpiecznych kosmetyków dla dzieci- witam serdecznie! Koniecznie daj o sobie znać i napisz w komentarzu, o czym jeszcze chciałabyś przeczytać =)

Pozdrawiam serdecznie,

13 komentarzy:

 1. Super artykuł. Myślę, że warto poruszać również temat najmłodszych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie... :D

   Usuń
 2. Temat fajny, co do zasypki dla dzieci słyszałam, że sprawdza się równie dobrze mąka ziemniaczana ;)
  Chętnie przeczytałabym, jakie kosmetyki powinny dobierać kobiety w ciąży. Na co szczególnie uważać, jak zapobiec rozstępom na brzuchu i biuście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł na kolejny wpis! Będę o nim pamiętać :D

   Usuń
  2. Przyklepuję, też chętnie się dowiem na przyszłość! ;)

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny artykuł, a co jest najlepsze dla niemowlaka przy trądziku niemowląt? Olejek czy krem?

  OdpowiedzUsuń
 6. Agnieszko, czytam od jakiegoś czasu Twojego bloga i staram się dokonywać bardziej świadomych wyborów kosmetycznych. Niestety jestem bardzo początkująca i rozumiem, że nawilżenie i natłuszczenie to nie to samo, ale zastanawiam się jak rozpoznać, które składniki za co odpowiadają (czy po prostu jeśli coś jest olejem, to natłuszca, a jak nie ma oil w nazwie to nawilża? O ile mogłabym się od biedy poratować takim wnioskiem, to z kolei pojawiają się kolejne problemy - jak w takim razie dobrać składniki do typu cery (czy cery tłustej nie natłuszczamy, a jedynie nawilżamy?), a co z kolei przy ciepłych i zimnych porach roku? Czy w zimie cerę tłustą dalej jedynie nawilżamy? A na noc inaczej niż na dzień? Ogólnie mam od tych wszystkich rad straszny mętlik. Producenci przed zimą wołają, aby natłuszczać, ale ja nie wiem, osoby o jakich cerach mają na myśli :( Czuję się w tym bardzo pogubiona. Potrafię już określić, jakie składniki są dobre, a które podejrzane, ale nie wiem, jak je dobierać do okoliczności. A może jest już jakiś wpis na ten temat, ale jeszcze do niego nie dotarłam?
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
 7. Agnieszko, słyszałam kiedyś o tym, że korzystne dla skóry jest nakładanie ( w formie serum albo maseczki kapsułkę z witaminą E . Co o tym myślisz ? akurat obecnie mam w domu kapsułki Vitaminum A+E i zastawiam się, czy nie sprobować wetrzeć sobie tego w skórę. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Dokładnie czegoś takiego szukaliśmy! Dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pytanie. Johnson ostatnio pozmieniał składy swoich kosmetyków dla dzieci, i zastanawiam się, czy na lepsze, czy niekoniecznie? JOHNSON'S Cotton Touch płyn do kąpieli i mycia ciała, 2w1, od 1.dnia życia skład: Water*, Cocamidopropyl Betaine*, PEG-80 Sorbitan Laurate*, Decyl Glucoside*, Cotton*, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Fragrance [Hedione, Globalide®, Florosa, Isobornyl Cyclohexanol, Tetrahydro Linalool, Ethylene Brassylate, Dipropylene Glycol, Sandranol®, Magnolan, Agrumex], Coco-Glucoside*, Glyceryl Oleate*, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Tetrasodium Glutamate Diacetate*.
  Johnson's Cotton Touch mleczko do twarzy i ciała od pierwszego dni życia, skład:Water*, Glycerin*, Isopropyl Palmitate*, Cotton*, Dimethicone, Phenoxyethanol, Cetearyl Olivate*, Fragrance [Hedione, Globalide®, Florosa, Isobornyl Cyclohexanol, Tetrahydro Linalool, Ethylene Brassylate, Sandranol®, Dipropylene Glycol, Magnolan, Agrumex, Heliotropin], Sorbitan Olivate*, Carbomer, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Caprylyl Glycol, 1,2-Hexanediol, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Tropolone.
  Johnson's Cotton Touch oliwka od pierwszego dnia życia, skład: Helianthus Annuus (Sunflowe) Seed Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Parfum.
  Czy na pewno teraz po zmianie składu przez prodecenta te kosmetyki są tak bezpieczne, że można ich używać do kąpieli i pielęgnaccji przez dzieci od pierwszego dnia życia?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 kosmetologia-naturalnie.pl