[388.] Bariera hydrolipidowa skóry

W dzisiejszym wpisie powiemy sobie troszkę o barierze (warstwie/płaszczu) hydrolipidowej skóry. Termin ten nie raz padał w moich artykułach i myślę, że warto wyjaśnić, dlaczego ten element skóry jest bardzo istotny. Zrozumienie, czym jest bariera hydrolipidowa oraz mechanizmów, jakimi kieruje się nasza skóra pomoże nam trafnie dobierać kosmetyki.

Bariera hydrolipidowa wytwarzana jest przez dwa rodzaje gruczołów występujących w naszej skórze łojowych i potowych. Ta swoista mieszanka sebum oraz potu tworzy na skórze warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody przez naskórek oraz zapobiega rozwojowi patologicznej flory bakteryjnej.

Ilość produkowanej bariery hydrolipidowej przez naszą skórę warunkuje jej typ: jeśli skóra produkuje tę barierę w odpowiedniej ilości, skóra posiada lekki połysk, nie odczuwa ściągnięcia w ciągu dnia- mamy do czynienia z cerą normalną. Jednak zaburzenia pracy gruczołów prowadzą do wytworzenia nadmiernej ilości sebum i/lub potu lub wydzielania ich w zbyt małej ilości.

1. Jeśli cera produkuje zbyt dużo bariery hydrolipidowej widzimy to jako błyszczenie się cery, borykamy się z cerą tłustą:

W takim wypadku warto sięgać po delikatne kosmetyki, które nie będą pobudzały pracy gruczołów łojowych a tym samym- nadprodukcji sebum. W takim wypadku odstawiamy kosmetyki, po których odczuwamy ściągnięcie cery- odczucie to jest dla nas sygnałem, że kosmetyk naruszył barierę hydrolipidową a skóra w odwecie zaczyna produkować więcej sebum niż powinna. Ma być ono barierą zapobiegającą utracie wody z naskórka ale także ochronną przed czynnikiem drażniącym lub wysuszającym.

W kwestii błyszczenia cery warto zaobserwować, czy nie jest ono wynikiem nieprawidłowego pH skóry. Jeśli skóra ma podniesione pH, zaczyna wytwarzać więcej potu, ponieważ pot jest kwaśny a to umożliwia powrót pH skóry do stanu fizjologicznego. Ten mechanizm zapobiega rozwojowi patologicznej (szkodliwej) flory bakteryjnej na skórze. Rozwój patologicznej flory bakteryjnej prowadzi nie tylko do wzmożenia problemu trądziku ale również naraża skórę na infekcję (świąd, zaciemnienie obszarów skóry (hiperpigmentacje), odbarwienia skóry) oraz gorsze gojenie się zadrapań czy drobnych ran na skórze (mogą ustępować z pozostawieniem nierównomiernego kolorytu skóry). W tym przypadku po raz kolejny wspomnę, że zagrożeniem jest mycie twarzy mydłem w kostce, które jest kosmetykiem o zasadowym pH. 


2. Natomiast jeśli nasza skóra nie wytwarza odpowiedniej bariery hydrolipidowej, jesteśmy narażone na odwodnienie cery, ponieważ woda ma możliwość ucieczki z naskórka:

Żeby temu zapobiec warto stosować kosmetyki bogate w humektanty oraz emolienty. dopiero stosowanie substancji z tych obu grup umożliwia skuteczne nawilżenie skóry.

Humektanty, to substancje pomagające wiązać wodę w naskórku jak żel aloesowy, gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik.

Emolienty, to substancje zapobiegające utracie wody z naskórka- do tej grupy zaliczamy wszystkie oleje, masła i woski.

Skóra może nie produkować bariery hydrolipidowej ze względów chorobowych: AZS, rybia łuska, Hashimoto. Obserwujemy rozwój zmian złuszczeniowych skóry: od drobnopłatkowych aż po rozległe zmiany hiperkeratotyczne, które mogą swędzieć lub piec.

3. A co z cerą mieszaną?
Jest ona połączeniem różnych typów cery na odmiennych partiach twarzy: najczęstszym przypadkiem jest połączenie cery tłustej w strefie T oraz suchych policzków, jednak zdarzają się przeróżne kombinacje: skóry tłustej z normalną, czy suchej z normalną o rozmaitym umiejscowieniu.

Jednak cera mieszana często mylona jest z podtypem cery o rozregulowanej pracy gruczołów łojowych. Warto wspomnieć o tym problemie, jeśli rozmawiamy o barierze hydrolipidowej. Skóra z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych to taka cera, na której po umyciu pojawia się uczucie ściągnięcia, domaga się aplikacji kremu, jednak parę godzin później zaczyna się mocno błyszczeć. 

Taki problem jest charakterystyczny dla młodych osób, których skóra pracuje prawidłowo- i im bardziej taką skórę matowimy, wysuszamy, tym bardziej ona się broni i produkuje więcej sebum. Dochodzi do błędnego koła, którego konsekwencją często jest rozwój trądziku przy jednoczesnych zaczerwienieniach i podrażnieniach cery. Niestety, w taki właśnie sposób: poprzez nieodpowiednią pielęgnację, z cery normalnej możemy zostać posiadaczkami cery problematycznej. Jest to przykład, jak nasza skóra reaguje i broni się na naruszanie jej bariery ochronnej (hydrolipidowej).

Na szczęście rozregulowanie pracy gruczołów łojowych jest stanem odwracalnym, jednak wymagających czasu i cierpliwości. O ile skóra nie jest zmieniona chorobowo, przy pomocy odpowiednich preparatów kosmetycznych możemy uregulować pracę gruczołów a więc sprawić, by skóra produkowała odpowiednią dla siebie ilość sebum i potu- jednym zdaniem- prawidłowo funkcjonującą barierę hydrolipidową!

Mam nadzieję, że post okazał się pomocnym =)
Pozdrawiam!

11 komentarzy:

 1. a można kwas hialuronowy 1% połączyć z wybranym olejkiem i tak nałożyć na twarz ? Jeśli tak to w jakiej proporcji najlepiej ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Post bardzo pomocny! Dzięki! Ps. skąd są te półprodukty z ślicznymi turkusowymi etykietami? Marzena P.

  OdpowiedzUsuń
 3. mam jeszcze jedno pytanko odnoście mieszanki ocm: czy jak dodam 10 % olejku rycynowego, 20% z wiesiołka i 70 % z czarnuszki to tak zrobiona będzie sie nadawała do mycia twarzy ? wolę sie upewnić zanim wszystko zmieszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale taka mieszanka będzie dobra dla skór suchych, raczej bez problemu z wypryskami =)

   Usuń
 4. a ja w takim razie pielęgnować cerę mieszaną i na dodatek grubą ? :(

  OdpowiedzUsuń
 5. a jak w takim razie pielęgnować cerę mieszaną,na dodatek grubą i odwodnioną ? :(

  OdpowiedzUsuń
 6. dodam, że sama nie wykonuje kosmetyków, dopiero łapię tego bakcyla :)

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja w takim razie pielęgnować cerę mieszaną i na dodatek grubą ? :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej, bardzo pomocny post! Gdzie znajdę więcej informacji na temat poruszony w ostatnim wątku tego wpisu? Chodzi mi o to: "rozregulowanie pracy gruczołów łojowych jest stanem odwracalnym, jednak wymagających czasu i cierpliwości" w jaki sposób mogę przywrócić moim gruczołom normalne działanie? Mam taki problem, że po umyciu i nałożeniu kremu nawilżającego natychmiast mam uczucie ściągnięcia. Nie mam go po tłustych kremach, ale one z kolei zapychają :( Już nie wiem czego używać :(

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 kosmetologia-naturalnie.pl