[498.] Q&A - Wasze pytania, moje odpowiedzi!

W zeszłym miesiącu na fanpage umieściłam post z zaproszeniem do zabawy z Q&A ("Pytania i Odpowiedzi") - pytań padło wiele i dziś odpowiem na najciekawsze z nich!

Zaczynajmy!


1. Co myślisz o myciu twarzy przy użyciu szczotki z końcówką silikonową?

To pytanie pada bardzo często =) Odradzam wszelkiego rodzaju szczoteczki, gąbeczki, ściereczki do mycia twarzy - są to siedliska bakterii a ponadto mogą przyczynić się do nadmiernego złuszczenia naskórka. 

Żeby zrozumieć, jaki wpływ ma złuszczanie naskórka na wygląd naszej cery i w jaki sposób wykonywać peelingi prawidłowo, zachęcam do zapoznania się z serią "Kompendium Wiedzy o Złuszczaniu Naskórka":

Część I - peelingi twarzy ziarniste i enzymatyczne oraz podstawy działania peelingów
Część II - eksfoliacja kwasami
Część III - peelingi ciała
Część IV - peelingi skóry głowy
Część V - jak poprawnie stosować peelingi enzymatyczne?

Także moja przygoda ze ściereczką Glov nie należała do udanych.


2. Co sądzisz o kwasach wykonywanych w gabinecie kosmetycznym? I jaki ewentualnie zabieg byś poleciła?

Kwasy pod okiem osoby doświadczonej jak najbardziej! Natomiast nie polecę konkretnego zabiegu- od tego właśnie są konsultacje przed przystąpieniem do serii zabiegów, by kosmetolog mógł ocenić potrzeby skóry, jej grubość, reaktywność i na tej podstawie zaproponować najlepsze rozwiązanie.


3. Najlepsze pomoce do czytania składów. Pamiętam, że polecana była kiedyś kosmopedia. Jakiś czas temu natrafiłam na EWG. Gdzie jeszcze warto szukać informacji? Najlepsze aplikacje do skanowania kosmetyków?

Niestety, jeszcze nie natrafiłam na aplikację czy stronę internetową, która analizowałaby kosmetyki uwzględniając ich naturalność - nie polecę więc żadnej takiej "ściągi" :)


4. Karboksyterapia - warto? Czy efekty i zdjęcia z googla to ściema?

Warto! Jest to jeden z najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów - osobiście poddałam się serii zabiegów w celu minimalizacji blizny i efekt jest spory, chociaż na pełny efekt przebudowania się blizny trzeba było poczekać ponad rok. 

Efekty uzyskane dzięki karboksyterapii jak najbardziej będą takie jak pokazuje Google, jednak pamiętaj, by udać się do doświadczonej osoby!



5. Czy warto stosować peelingi mocznikowe? O peelingach mechanicznych i enzymatycznych czy kwasach jest milion informacji, także na blogu są dość bogato opisane, a o tych cisza.

Główną zasadą działania peelingów jest złuszczanie naskórka- a to, czy użyjemy w tym celu wysokiego stężenia mocznika, kwasu czy drobinek, nie ma znaczenia. Peeling to peeling- taki sam efekt można uzyskać przy pomocy przeróżnych substancji - muszą być jednak odpowiednio dobrane pod względem stężenia oraz potrzeb skóry! Nie polecam eksperymentowania samemu z peelingami chemicznymi jak kwasy, czy mocznik.


6. Jak radzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym?

Podstawą jest delikatne oczyszczanie, bez stosowania mydeł oraz żeli z SLS, SLES a nawet zachęcam do unikania SCS. Ponadto bardzo istotne jest złuszczanie skóry- bardzo dobre efekty daje szczotkowanie ciała na sucho jednak należy zwracać baczną uwagę na utrzymywanie szczotki w czystości. Jak każdy gadżet kosmetyczny, szczotka również jest siedliskiem bakterii, które mogą zaostrzać problemy skórne. Dlatego należy dokładnie ją oczyszczać i trzymać w suchym miejscu. Można także spróbować stosować żele do mycia ciała z dodatkiem kwasu (np. orzeźwiająco-energetyzujący żel do mycia ciała Vianek zawierający kwas jabłkowy), ponieważ skóra na ciele jest grubsza niż na twarzy i lepiej toleruje mocne złuszczanie. Zachowajcie jednak ostrożność i obserwujcie reakcje swojej skóry!

Natomiast wybierając kosmetyki nawilżające zaobserwuj, jakie konsystencje bardziej będą odpowiadać skórze- u niektórych lepiej sprawdzają się lekkie, szybko wchłanialne konsystencje, które nie powodują sklejania komórek i ułatwiają ich prawidłowe złuszczenie ale u innych osób można zaobserwować całkowicie odmienną sytuację- skóra lepiej reaguje na treściwe oleje i masła, które wyciszają zaczerwienienie i niwelują szorstkość skóry.


7. Jaki peeling stosować mając cerę z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych? Jakie nawilżenie stosować na noc? Krem? Olej? Jeśli tak, to jaki będzie najodpowiedniejszy?

Regulacja pracy gruczołów łojowych to bardzo trudny temat, ponieważ u każdej osoby przebiega odmiennie. Należy wziąć pod uwagę, jakie dotychczas były stosowane kosmetyki i spróbować zamieniać je stopniowo na delikatniejsze. Nie podam konkretnych nazw kosmetyków ponieważ nie wiem, co stosowałaś wcześniej.



8. Peeling kawitacyjny, dla kogo najlepszy i na jakie dolegliwości? Za i przeciw  

W mojej opinii jest to zbędny rodzaj zabiegu gabinetowego. Taki sam efekt możemy uzyskać przy pomocy odpowiednio dopasowanego peelingu ziarnistego lub enzymatycznego i stosowanie go w warunkach domowych.



9. Jak zmywać skórę wokół oczu? Czy płyn micelarny wystarczy?

Skóra wokół oczu ma bardzo płytko ukorzenione gruczoły łojowe, stąd powierzchowne oczyszczanie w zupełności wystarcza- także płynem micelarnym, jednak koniecznie pamiętaj o spłukaniu go wodą, by nie pozostawiać na skórze substancji myjących.


10. Jaki szampon dla bardzo wrażliwej, suchej skóry głowy? Zarazem dla łuszczącej się (u mamy w niektórych miejscach). 

Rozpocząć walkę od peelingu skóry głowy, by pozbyć się martwych komórek naskórka. Peeling nie powinien być wykonany zbyt mocno, by dodatkowo nie nasilić zmian. Delikatnie, lecz skutecznie.

Następnie sięgać po szampony bez SLS, SLES a nawet SCS - systematycznie, nie zrażać się początkowym brakiem efektów czy puszeniem włosów. Kosmetyki naturalne potrzebują czasu, by zadziałać.

Miejsca łuszczące się i swędzące smarować olejem z ogórecznika- to olej o najsilniejszych właściwościach przeciwzapalnych. Stosować przed każdym myciem głowy na 30 min.

Jeśli mama stosuje odżywki/maski do włosów, to zaobserwować, czy nakłada je także na skórę głowy? Jeśli tak, niech nakłada tylko na końcówki. Jeśli tylko na końcówki- niech spróbuje nałożyć na skórę głowy. Niech mama zwróci uwagę na bardzo dokładne spłukiwanie szamponu oraz odżywki/maski!


11. Jakich kosmetyków używać przed wyjściem na narty?

Moim narciarskim "must have" jest masło awokado, jednak w tej roli dobrze spisze się każde masło lub olej, które będą pozostawiać na skórze film chroniący przed mrozem. Jednak kosmetyk to czasem zbyt mało, by uchronić skórę przed zimnem- warto ubrać się tak, by chronić skórę przed wiatrem i mrozem. Można pokusić się o zakup kominiarki, ale równie dobrze spisuje się szczelne połączenie szalik, czapka i gogle:

  Tak razem z bratem chronimy skórę na nartach!


Mam nadzieję, że te kilka pytań było dla Was pomocne i rozwiało wątpliwości. Jeśli chcecie kolejny post z serii Q&A zadawajcie pytania pod tym postem! 

Pozdrawiam serdecznie!
 

19 komentarzy:

  1. Dziękuję za bardzo przydatny post :) Dużo ciekawostek :) Kurcze, ja ściereczkę Glov dopiero poznałam jakieś 3 miesiące temu i dość często jej używam (może nie codziennie), ale polubiłam się z nią.. a mam dość wrażliwą cerę.
    Zaciekawiłaś mnie karboksyterapią, muszę się kiedyś wybrać :)
    A czy znasz może jakiś sposób, jak z sukcesem zmniejszyć/obkurczyć pory? Kończę kurację Izotekiem i już widzę, że rozszerzone pory to będzie kolejny problem, którym będę się musiała zająć.. a nie chcę żeby znowu się "zapchały"

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej :) Mnie nastomiast nurtuje pytanie o pielęgnacje skory tłustej. Moje skóra próbuje nadmiar sebum i jest dobrze natłuszczona, jednak nienawilżona. Co poleciłabyś by ją nawilżać ? Dodam że skóra bardzo skłonna do zapchania.

    OdpowiedzUsuń
  3. Agnieszko, a co sądzisz o Cocamidopropyl Betaine oraz Sodium Lauroyl Lactylate w produktach myjących? Czy przy skórze trądzikowej, potrzebującej porządnego oczyszczenia (łatwo zanieczyszczająca się), ale też odwadniającej się, będą zdawać egzamin?

    Pozdrawiam,
    eliza

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję Ci Agnieszko za odpowiedź na moje pytanie (10) 😊 od jakiegoś czasu siedzę Twojego bloga jak i odpowiedzi na grupach na facebooku 😊 na pewno kupimy olej z ogórecznika, czytałam o nim trochę po Twojej sugestii, zapowiada się bardzo ciekawie 😊 mam jeszcze pytanie odnośnie peelingu dla mamy, czy nada się ten z Natury Siberici? Mam go w domu ale widzę, że w składzie ma scs... Czy może lepiej użyć grubiej zmielonej glinki? A może jeszcze coś innego byś poleciła? Pozdrawiam 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej możecie zastosować Naturę Siberica - w końcu peelingu nie używamy codziennie, więc SCS nie powinien zaszkodzić :)

      http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2017/05/433-kompendium-wiedzy-o-zuszczaniu.html

      Tutaj wszystko, co powinnyście wiedzieć o peelingu skóry głowy :)

      Usuń
    2. Ewentualnie peeling do skóry głowy Vianek jest bez SCS :) i też jest super!

      Usuń
    3. Super, dziękuję bardzob😊♥️

      Usuń
  5. Droga Agnieszko! W odpowiedzi na pierwsze pytanie piszesz, że nie polecasz jakichkolwiek ściereczek. A co z metodą OCM? Pozwolę sobie zacytować Twoją wypowiedź w poście odnośnie OCM:

    "Gdy stwierdzę, że wystarczająco wymasowałam twarz, rozpuściłam wszystkie kosmetyki, zwilżam bawełnianą chusteczkę w wodzie i ścieram nią olej (...). Po skończonym rytuale, zwilżam celulozową gąbkę i jeszcze kilkakrotnie przecieram nią twarz- by dokładnie pozbyć się resztek oleju. "
    Czego zatem używać do OCM?
    Niestety, zauważyłam u siebie, że stosowanie OCM wraz z bawełnianą ściereczką powoduje większe przetłuszczanie mojej problematycznej cery. Dosłownie tak, jakbym ją peelingowała. Używałam jej bardzo delikatnie, zmieniałam po każdym użyciu.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do OCM najlepiej używać jednorazowych ściereczek (osobiście polecałam te typu "kuchenne") ponieważ minimalizujemy w ten sposób problem czystości gadżetu kosmetycznego. Zgadzam się jednak, że pocieranie twarzy ściereczką przyczynia się do złuszczania naskórka a nie każda cera lubi tak częste złuszczanie :)

      Usuń
    2. A można jako ściereczkę używać tych dużych płatków kosmetycznych? Właśnie strasznie nie lubię ostatnio używać rzeczy wielorazowych bo mam zawsze wrażenie, że to siedlisko bakterii. Jak sądzisz? :)

      Usuń
  6. Agnieszko, zrobiłam swój puder myjący: mąka owsiana i ryżowa (płatki owsiane i ryż sama zmieliłam w robocie kuchennym) do tego biała glinka i troszkę żółtej. Myślisz, że mogę używać go 2× dziennie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie masz po nim uczucia ściągnięcia skóry, to jak najbardziej :)

      Usuń
  7. Jakich składników szukać w kosmetykach lub jakie produkty włączyć do pielęgnacji, by skóra była mniej podatna na wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza w wysokich temperaturach? Chodzi mi nie tylko o złagodzenie rumienia przy zmianie temperatury (przejście z ciepłego do chłodnego pomieszczenia), ale również ograniczenie towarzyszącej temu potliwości.

    OdpowiedzUsuń
  8. Agnieszko, poniżej przesyłam moje pytania do kolejnej serii Q&A lub może po prostu pomysły na przyszłe posty:
    1. Ulubione kosmetyki 2017 roku.
    2. Aktualne, kosmetyczne must have.
    3. Analiza nowych kosmetyków marki Sylveco.
    4. Więcej informacji o metodzie OCM, interesuje mnie np. kwestia ścierania olejków, czy istotne jest to czym je ścieramy? Czy wystarczy zwykły płatek kosmetyczny?

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. W tym momencie nie przychodzi mi do głowy żadne sensowne pytanie, ale z przyjemnością będę śledzić kolejne wpisy z serii Q&A :)

    OdpowiedzUsuń
  11. https://www.goodguide.com/#/

    http://www.cosdna.com/

    dwie stronki ktore analizują składy kosmetyków :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ile trzeba wykonać zabiegów karboksyterapii na twarzy aby zobaczyć efekty ?

    OdpowiedzUsuń
  13. a co pani mysli o dermo rolerach np clareny, mam utrwalone zmarszczki na czole i niewiem czy kwasy czy dermoroller

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 kosmetologia-naturalnie.pl