[24.] Jak walczyć z cellulitem za pomocą domowych sposobów?

Witam!!

Dziś będzie wpis na temat tego, z czym wiele z nas, kobiet, się boryka a mianowicie- cellulit. To słowo spędza wielu Paniom sen z powiek. Każda z nas stosowała już wiele metod na tę przypadłość, a ten niechciany gość nadal nie znika... Weźmy go pod lupę, poznajcie w jaki sposób powstaje i zadecydujcie, co z tym fantem zrobić! A jako motywację do walki dodaję zdjęcia pięknych, gładkich pośladków i ud ;)




Podział cellulitu ze względu na etap rozwoju:
* faza I – podczas stania i leżenia skóra jest właściwie gładka, dopiero po jej ściśnięciu zaobserwować można niewielkie bruzdy i górki. Jest to spowodowane zastojem krwi żylnej i wzrostem przepuszczalności naczyń żylnych.
*faza II – podczas leżenia i stania zauważyć można lekkie uwypuklenia na skórze przypominające „skórkę pomarańczową". Po ujęciu skóry w fałd, wyczuwamy drobne guzki i grudki. W tej fazie charakterystyczny jest także obrzęk.
*faza III – podczas stania i leżenia uwypuklenia na ciele są dosyć widoczne, zagłębienia są jeszcze bardziej wyraźne przy napinaniu mięśni. W tym wypadku możemy mówić o tzw. „samoistnym objawie cellulitu”.
*faza IV– zaobserwować można efekt tzw. „skóry leopardziej" tj. liczne grudki i guzki na powierzchni ciała. W tym wypadku powszechna jest nasilona patologia obejmująca wszystkie składowe skórki pomarańczowej tzn.: naczynia żylne, komórki tłuszczowe, tkankę łączną.
*faza V – objawia się licznymi, dużymi guzami. Można tutaj mówić o całkowitej patologii, która wyraźnie zmniejsza komfort życia powodując ból w miejscach zaatakowanych przez cellulit.


Podział cellulitu ze względu na twardość skóry:
* twardy– widoczny jest tylko podczas szczypania i uciskania skóry. Występuje z reguły u młodych kobiet, które regularnie ćwiczą i prowadzą aktywny tryb życia. W przypadku nieleczenia, ten rodzaj skórki pomarańczowej może przekształcić się w cięższą postać. 
* wiotki– stanowi najcięższą odmianę cellulitu i występuje stosunkowo rzadko. Jego oznakami jest cienka i blada skóra a także opuchnięte, obolałe nogi. 
*obrzękowy– łączy cechy dwóch wyżej wspomnianych rodzajów cellulitu.


Podział cellulitu ze względu na sposób powstawania: 
*tłuszczowy (lipidowy)– powstaje w skutek gromadzenia się kwasów tłuszczowych się w tkankach i w skórze. Z kwasów tłuszczowych powstają trójglicerydy, które w przypadku nie rozłożenia się i nie wydalenia, gromadzą się w komórkach.Skutkuje to powstawaniem wgłębień i wyczuwalnych guzków na powierzchni skóry. Łatwo rozpoznać ten rodzaj cellulitu - przy ściśnięciu ciała powoduje on ból spowodowany uciskiem zakończeń nerwowych przez komórki tłuszczowe. Najczęściej występuje w takich partiach ciała jak uda, biodra i łydki. 
* wodny– ten rodzaj cellulitu powstaje na skutek nieprawidłowego krążenia krwi i limfy wewnątrz tkanek. Powodują go także zaburzenia hormonalne i nieprawidłowa dieta. Jest lekko bolesny w dotyku, jednak nie aż tak jak cellulit tłuszczowy. Dotyka głównie osoby szczupłe. 
* cyrkulacyjny– łączy cechy dwóch wyżej wspomnianych rodzajów cellulitu.


Profesjonalne zabiegi antycellulitowe:
- mezoterapia igłowa i bezigłowa
- endermologia
- trening podciśnieniowy 
- krioterapia
- drenaż limfatyczny
- masaż bańką chińską



Profilaktyka:
- pić niegazowaną wodę w dużych ilościach,
- rzucić palenie,
- myć się za pomocą gąbki- miejsca objęte cellulitem szorujemy twardszą stroną,
- uprawiać sport,
- trzymać się zbilansowanej diety (ograniczyć spożycie soli!),
- unikać stresu,
- unikać opalania - pod wpływem promieni UV skóra podlega procesowi fotostarzenia a przez to staje się mniej jędrna i wiotczeje,
- podczas kąpieli stosujmy na przemian raz zimny, raz ciepły prysznic na partie ciała dotknięte cellulitem. Zapomnijmy także o gorących kąpielach. Stosujmy zimne natryski, które najlepiej zakończyć masażem ud i pośladków wykonanym zimną wodą lejącą się z prysznica pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób ujędrniamy skórę i przygotowujemy ją do nałożenia balsamu antycellulitowego.

Kilka dodatkowych informacji:- W aptekach można kupić tabletki na cellulit. Kuracja nimi przynosi zadowalające efekty, jednak po odstawieniu tabletek cellulit wraca.
- Cellulit dotyka właściwie jedynie kobiet. Dzieje się tak dlatego, że komórki tłuszczowe (adipocyty) w naszym organizmie są ułożone pionowo, jedna na drugiej, a u mężczyzn po skosie. Ułożenie adipocytów jeden na drugim przy wypełnieniu ich tłuszczem powoduje, że powstaje obrzęk, który ujawnia się jako cellulit.
- Cellulit to nie cellulitis! Te dwie nazwy są podobne, jednak oznaczają całkiem co innego. Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej.



Moje sposoby na cellulit:
Peeling kawowy- nieoceniony sposób na pozbycie się cellulitu i gładką skórę! Na internecie można znaleźć różne przepisy, jak wykonać taki peeling. Można dodać oliwy z oliwek lub zwykłej oliwki, inni dodają miód i mleko, inni cynamon... Ja jednak używam najbardziej podstawowej wersji, czyli: wsypuję trzy łyżeczki kawy parzonej do kubka, zalewam wrzątkiem, przemieszam łyżeczką. Następnie przelewam kawę przez sitko, oddzielam fusy od płynu. Fusy zabieram pod prysznic, nacieram nimi całą skórę (za wyjątkiem twarzy, chociaż osoby, które nie mają wrażliwej cery spokojnie mogą go stosować na twarz).
Po wyszorowaniu skóry peelingiem i spłukaniu, biorę gąbkę i zmywam ciało. Brzuch, pośladki i uda szoruję twardszą stroną gąbki. Początkowo było to dla mnie nieprzyjemne doznanie, teraz skóra się przyzwyczaiła.



Po osuszeniu skóry ręcznikiem nadchodzi pora na gwóźdź programu, czyli cynamon! Paczkę sproszkowanego cynamonu rozrabiam z wodą a następnie tą breją smaruję partie ciała objęte cellulitem. Uwaga- cynamon strasznie piecze! Gdy już naniosę cynamon na ciało, owijam je szczelnie folią spożywczą a następnie siadam grzecznie w jednym miejscu pod kocem i/lub kołdrą. Powinno się tak siedzieć ok. 15-20 minut, ja jednak przeciągam ten okres czasu do 30 min (lubię takie lekko parzące ciepło, nie czuję dyskomfortu). Kilka razy zdarzyło mi się zapomnieć i siedzieć w cynamonie ok. godziny, jednak na drugi dzień miałam poparzenia. Na szczęście zeszły po dwóch dniach.
Na koniec, gdy już nasza skóra jest oczyszczona, zaczerwieniona i sucha, nakładamy na ciało odpowiedni preparat antycellulitowy lub ujędrniający.

Czy są efekty? Przytoczę konwersację ze Współlokatorem sprzed kilku dni:
W.: "Azime, poprawił Ci się stan nóg."
A.: "Serio?!"
W.: "Nie schudłaś, nie ciesz się. Ale cellulit Ci się zmniejszył."

I tym optymistycznym akcentem żegnam Was, papa!! =*






Informacje o cellulicie zaczerpnęłam z: 
1. http://www.cellulit24.com/index.php
2. http://www.na-cellulit.pl/


9 komentarzy:

  1. Bardzo przydatne rady, ale na szczęście jeszcze mnie nie dotyczą!:D Dziekuje Ci za komentarz i obserwowanie. Równiez dołączam do obserwowanych.
    Pozdrawiam :*:)
    www.sandicious.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazdroszczę Ci w takim razie, że nie borykasz się z problemem cellulitu ;) I pewnie nie tylko ja Ci tego zazdroszczę!

      Usuń
  2. ciekawe informacje, post już zapisany w zakładkach, biorę się do walki o piękne nogi:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lecę wypróbować ten peeling :D Cynamon też kiedyś sprawdzę na pewno : >

    OdpowiedzUsuń
  4. Po jakim czasie pojawiły się u Ciebie pierwsze efekty?
    Ja od jakichś 2 tygodni stosuję peeling kawowy i mieszam z oliwa i solą, skóra jest super ale czy cellulit się zmniejszył nie zauważyłam jeszcze :P Ile razy w tygodniu stosujesz peeling i cynamon?
    Pozdrowionka i gratulacje :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak czesto stosujesz te metode? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W czasie, kiedy pisałam ten wpis, stosowałam co 2-3 dzień przez około miesiąc i efekty były rewelacyjne :P

      Teraz wracam do tej metody, jestem po drugim zabiegu i już widać nieznaczną poprawę ;) Tylko rozrabiam cynamon z balsamem a nie samą wodą, wtedy łatwiej się rozprowadza :)

      Usuń
  6. A co z nogami na których są żylaki i popękane naczynka? Gdzieś czytałam, że tego peelingu nie można wówczas stosować, a także intensywnego masażu szorstką gąbką.

    OdpowiedzUsuń
  7. dołączam się do pytania wyżej, mam popękane naczynka od stóp do głowy :( Czym zastąpić cynamon ? a peeling kawowy to rewelacja. Ja nie wiem jak to jest że mam cellu... ważę 60 kg przy 170 ale ważąc 50 kg też go miałam, nie wspominając o tym kiedy ważyłam UWAGA 70kg (najgorszy okres) cellu był taki sam także chyba nie jest lipidowy. i ostatnie pytanie czy iść z tym do dietetyka kosmetologa czy może lekarza med estetycznej ? kto jst najbardziej kompetentny? dziekuje jesli ktos odpowie :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 kosmetologia-naturalnie.pl