[417.] Typy i podtypy cery- mój podział ułatwiający diagnozę.


Pielęgnacja cery bez postawienia odpowiedniej diagnozy już na samym początku, tj. poprawnego określenia typu i podtypu cery, nie przynosi rezultatów nawet wtedy, gdy stosujemy naturalne kosmetyki.

Często dostaję od Was sygnały, że nie umiecie sklasyfikować swojej cery. "Podręcznikowy" podział na typy i podtypy cer znajdziecie w bardzo dawno napisanym przeze mnie artykule, natomiast dziś chciałabym przedstawić Wam podział, którym ja się posługuję. Nie odbiega on znacznie od tego "podręcznikowego", jedyna różnica to ilość podtypów cer.


Pierwszym krokiem jest określenie swojego typu cery. Każdy z nas posiada jeden typ cery: normalny, suchy, mieszany lub tłusty. Natomiast takie cechy jak naczynka, przebarwienia, trądzik czy odwodnienie należą do podtypów cery i zajmiemy się nimi w dalszej części artykułu.

Cera sucha
Jest to cera charakteryzująca się brakiem szczelnej barieryhydrolipidowej. Częstymi problemami tej cery są suche skórki, uczucie ściągnięcia zwłaszcza po umyciu czy w ciągu dnia. Cera sucha jest cerą cienką, wypryski nie pojawiają się na niej wcale lub bardzo rzadko, za to szybko dochodzi do powstania pierwszych zmarszczek. Ujścia gruczołów łojowych (pory) są mało widoczne.  Posiadaczki cery suchej często wybierają kremy o treściwych konsystencjach, nawet półtłustych lub tłustych.

Cera normalna
Jest to cera prawidłowo reagująca na odpowiednią pielęgnację: po jej oczyszczeniu nie pojawia się uczucie ściągnięcia, nie wymaga aplikacji kremów o bogatej konsystencji. Wypryski pojawiają się na takiej skórze sporadycznie lub nie pojawiają się w ogóle. Ujścia gruczołów łojowych są mało widoczne. Nieprawidłowa pielęgnacja cery normalnej może doprowadzić do jej przekształcenia w cerę suchą, mieszaną lub tłustą.

Cera tłusta
Charakteryzuje się wzmożonym łojotokiem połączonym z widocznie rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych (porami). Nierzadko na takiej cerze dochodzi do powstania wyprysków czy zaskórników. Po oczyszczeniu cery nie pojawia się uczucie ściągnięcia, jednak po zastosowaniu zbyt mocno oczyszczającego środka dochodzi do wzmożenia pracy gruczołów łojowych a tym samym do wzmożenia błyszczenia cery.

Jak zmniejszyć błyszczenie się cery?

Cera mieszana
Jest to połączenie dwóch typów, najbardziej typowym połączeniem jest przetłuszczająca się strefa T (czoło, nos i broda) i suche partie policzków. Cera mieszana może być również połączeniem cery suchej z normalną lub tłustej z normalną, przy czym nie zawsze rozmieszczenie różnych stref jest klarownym podziałem na strefę T i policzki. Również często spotykanym rozmieszczeniem jest strefa czoła odmienna od pozostałej części twarzy. Przy takim typie skóry ciężko dobrać kosmetyk, który będzie odpowiednio dobrany do odmiennych partii cery. 

Uwaga: cerą mieszaną nie jest cera, na której zaraz po umyciu pojawia się uczucie ściągnięcia a po kilku godzinach zaczyna się błyszczeć- taki objaw związany jest z podtypem cery: rozregulowaną pracą gruczołów łojowych.



Natomiast podtypów cery możemy mieć jeden, kilka a możemy też nie mieć żadnego. Mogą one występować na dowolnym typie cery. Jak napisałam Wam na początku- wyszczególniam więcej podtypów cer niż jest to podane w książkach ale to dlatego, że w mojej opinii np. cera wrażliwa nie jest tym samym co alergiczna a cera z zaskórnikami nie będzie ani trądzikową ani tłustą.

Wyróżniam następujące podtypy:
- cera naczynkowa,
- cera trądzikowa,
- cera z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych,
- cera zanieczyszczona,
- cera wrażliwa (inaczej nadreaktywna),
- cera alergiczna,
- cera odwodniona,
- cera dojrzała.

Cera naczynkowa
Z typem cery naczynkowej mamy do czynienia w momencie, gdy obserwujemy przejściowe zaczerwienienie cery. Jeśli obserwujemy, że po wysiłku fizycznym, zjedzeniu gorących/ pikantnych potraw czy gwałtownej zmiany temperatur na naszej skórze pojawia się rumieniec, jednak nie znika odpowiednio szybko i utrzymuje się przez jakiś czas- jest to sygnał, że powinnyśmy zacząć uszczelniać naczynia krwionośne przy pomocy specjalistycznych preparatów. Dopóki mamy do czynienia z przejściowym rumieniem, jesteśmy w stanie go załagodzić. Brak odpowiedniej pielęgnacji będzie prowadził do powstania przewlekłego, nieznikającego rumienia a później do powstania teleangiektazji („pękniętych naczynek”) przypominających nieestetyczne, żywo-czerwone niteczki. Niestety, w przypadku teleangiektazji kosmetyki nie są w stanie ich cofnąć- w tym wypadku będzie potrzebna pomoc fachowca z zakresu laseroterapii lub elektrokoagulacji. W przypadku cery naczynkowej prewencja jest niezwykle istotna!

Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera trądzikowa
Coraz częściej jest problemem dotyczącym osób w wieku dojrzałym a nie tylko nastolatków. Charakteryzuje się powstawaniem krostek i grudek: mogą one występować w formie kaszki, podskórnych wyprysków, pojedynczych zmian w kolorze skóry lub czerwonych, objętych stanem zapalnym, z zawartością ropy. Przyczyna trądziku może być zlokalizowana w skórze i dotyczyć nieodpowiedniej pielęgnacji, nadmiernej pracy gruczołów łojowych, nadmiernej keratynizacji naskórka, ale nie tylko. Nierzadko przyczyną trądziku jest nieprawidłowa praca układu hormonalnego, dieta, choroby układu trawiennego, nadmierny stres czy zarażenie nużeńcem. Próby leczenia jedynie objawowego lub zaniedbanie takiego typu cery prowadzi do powstania mocnych stanów zapalnych i zakażeń, które będą pozostawiać po sobie blizny i przebarwienia.


Cera z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych
Bardzo często mylona z typem mieszanym. Jeśli zaraz po umyciu twarzy czujesz ściągnięcie skóry i musisz czym prędzej nałożyć krem, jednak parę godzin później zaczynasz się błyszczeć i z tego względu używasz podkładu, pudru i bibułek matujących- to znaczy, że masz rozregulowaną pracę gruczołów łojowych. Jest to problem stosowania zbyt mocnych kosmetyków, np. żeli do mycia twarzy ze składnikami Sodium Lauryl Sulfate, SodiumLaureth Sulfate, kosmetyków z etanolem, PEGami, glikolami- substancje te działają drażniąco i wysuszająco, stąd uczucie ściągnięcia skóry, jednak cera próbuje się bronić produkując dużą ilość sebum- stąd wzmożone przetłuszczanie po kilku godzinach.

Uwaga- cera z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych bardzo utrudnia poprawne określenie typu czy pozostałych podtypów cery. Jeśli obserwujesz u siebie objawy nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, najpierw zadbaj o niwelowanie tego problemu a dopiero potem spróbuj jeszcze raz postawić diagnozę.

Zasady pielęgnacji cery z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych 

Cera zanieczyszczona
Charakteryzuje się zaskórnikami, wągrami oraz rozszerzonymi porami. Często występuje wraz z podtypem cery trądzikowej i z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych, chociaż może również występować samodzielnie. Przyczyną rozwoju tego typu cery jest nieodpowiednie oczyszczanie skóry: stosowanie w tym celu tylko płynu micelarnego lub toniku, agresywne oczyszczanie skóry (zbyt mocny żel do mycia twarzy lub zbyt częstypeeling) lub stosowanie kosmetyków z substancjami komedogennymi: parafiną,wazeliną, sztucznymi emolientami, silikonami.

Zaskórniki, wągry, rozszerzone pory- jak się ich pozbyć? 

Cera wrażliwa (inaczej nadreaktywna):
To skóra, która bardzo mocno reaguje na zmianę temperatury, wody, środowiska, kosmetyków. Może objawiać się ono zaczerwienieniem, wysuszeniem, uczuciem ściągnięcia skóry czy pojawienia się wyprysków w formie kaszki. Nieodpowiednia pielęgnacja tego podtypu cery może prowadzić do podrażnień i przekształcenia się w cerę naczynkową.

Cera alergiczna:
W kontakcie z substancjami alergizującymi pojawia się opuchlizna, świąd, wysypka, zaczerwienione, odgrodzone miejsca na skórze. Reakcja alergiczna nierzadko pojawia się przy drugim-trzecim kontakcie kosmetyku ze skórą. W przypadku pojawienia się mocnego uczulenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Cera odwodniona:
Często mylona z suchym typem cery. Określenie „cera sucha” odnosi się do braku, lub zbyt małej ilości produkowanej bariery hydrolipidowej przez gruczoły łojowe. Natomiast „cera odwodniona” odnosi się do ilości związanej wody w naskórku. Taka cera może charakteryzować się brakiem elastyczności, wiotkością, drobnymi zmarszczkami, suchymi skórkami. Jeśli taki podtyp cery występuje na podłożu typu cery normalnej, mieszanej czy tłustej, dochodzi do nadprodukcji sebum, ponieważ skóra próbuje wytworzyć barierę zapobiegającą utracie wody z naskórka.

Dlaczego odpowiedni poziom nawilżenia jest ważny i na co wpływa? 


Cera dojrzała:
Jest ściśle związana z wiekiem organizmu oraz genetyką. Objawy tego podtypu cery mogą pojawić się u niektórych osób już w wieku 20 lat! Charakteryzuje się widocznymi zmarszczkami, utratą elastyczności skóry, przebarwieniami. Niestety, w przypadku cery dojrzałej głównie możemy postawić na prewencję: stosując kremy  filtrami UV czy dużą ilością antyoksydantów. Warto zaznaczyć, że kosmetyki „przeciwzmarszczkowe” jak sama nazwa wskazuje, zapobiegają pojawieniu się zmarszczek a nie cofają już powstałe. 

Zmarszczki- czy można je spłycić?

Po ostatnich zachwytach nad oczyszczającą pianką Eco Laboratorie, nabyłam pozostałe dwie wersje- porównanie z pewnością pojawi się na blogu!

Jestem ciekawa, jak zapatrujecie się na taki podział na typy i podtypy cery? Czy ten post był dla Was pomocny?
Pozdrawiam serdecznie!

62 komentarze:

  1. Dzięki.!! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za ten wpis. Moja cera jest naczynkowa, mieszana i zanieczyszczona. Wygląda na to że dobór kosmetyków jest dobry ale przyczyną problemów jest p prostu lenistwo i zbyt częste zmywanie makijażu samym płynem micelarnym. Świetny blog, jest ogromną skarbnicą wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie motywacją :D

      Usuń
  3. Baardzo pomocny wpis! :) Do tej pory myślałam, że stosowanie samego płynu micelarnego jest w porządku. o.O Czy mogłabyś podpowiedzieć, jakie kosmetyki powinnam dołożyć do swojej pielęgnacji. Mam cerę mieszaną (lub tłustą, nie potrafię do sklasyfikować) i zanieczyszczoną. Wystarczy micel+ delikatny żel? Z góry dziękuję! :) Asia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Micel, następnie żel- jak najbardziej! A potem tonik i krem/olejek :)

      1x w tygodniu peeling

      1-2x w tygodniu maseczka i serum :)

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź! Jutro biegnę po żel rumiankowy Sylveco i jakiś tonik.
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  4. Znasz może sposób na wybielanie zębów domowym sposobem, bezpiecznym ? Soda, węgiel podobno niezbyt, a kurkuma nie pomogła, mam wrażenie że są jeszcze bardziej żółte. Jeżeli znasz jakąś pastę , niekoniecznie zdrową już w tym przypadku, to też może być. Pozdrawiam i dzięki z góry.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja lubię pastę z węglem aktywnym: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2016/09/371-higiena-jamy-ustnej-kwestia-fluoru.html

      ale najlepsze będzie wybielenie u stomatologa :)

      Usuń
  5. Jaki balsam o pięknym zapachu polecasz, żeby dobrze nawilżał, żeby dawał jakieś efekty i miał w porządku skład? Miałam z Biolaven, ten lawendowo- winogronowy, ale zapach mnie odpychał. Może jakis orzeźwiający zapach ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Seria nawilżająca albo energetyzująca Vianek =) Bardzo ciekawe zapachy mają też mleczka do ciała Aqua Minerals.

      I pamiętaj o stosowaniu żeli do mycia bez SLS, dzięki czemu skóra będzie jeszcze lepiej nawilżona! :)

      Usuń
    2. Akurat stosuję mydło Aleppo i wgl mydła, co prawda teraz już naturalne, ale mylisz, że np. mogą one wysuszać ?

      Usuń
  6. Witam. Wczoraj stwiwrdzono u mnie łojotokowe zapalenie skóry. Zmiany pojawiają się na głowie, skroniach, obok uszu i pod okiem. Do mycia twarzy lekarka przepisała mi cetaphil, nawilżają pilarix i szampon stieprox. Czy mogłaby pani napisać czy są jakieś naturalne odpowiedniki tych produktów? Bardzo prosze o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetnym odpowiednikiem Cetaphilu jest emulsja nawilżająca Vianek, ale mogłabym też serdecznie polecić Ci żele i pianki marki Eco Laboratorie (są to najdelikatniejsze kosmetyki, które znam!)

      Zamiast kremu Pilarix krem Garden Roses od Make Me Bio lub krem brzozowo-nagietkowy z betuliną od Sylveco (jeśli Twoja cera dobrze reaguje na treściwe, tłuste konsystencje) lub lekki krem nagietkowy z Sylveco (niekomegodenny odpowiednik poprzedniego tłuścioszka).

      Zamiast Stieprox polecam balsam myjący do włosów z betuliną, Sylveco :)

      Usuń
    2. W ogóle zerknij na blog "Łojotokowa Głowa"- myślę, że znajdziesz tam bardzo dużo produktów, z których Twoja skóra będzie zadowolona :)

      Usuń
    3. Witam ponownie. Zastosowałam się do Twoich rad odnośnie zamienników kosmetyków do pielęgnacji i jestem w szoku. Moja skóra nigdy nie wyglądała tak dobrze! Wieczorem wykonując demakijaż 2x masuje twarz z makijżem mleczkiem arnikowym oczyszczam płatkami i czystą wodą i tonizuję różanym hydrolatem. Krem make me bio garden roses świetnie się sprawdza na noc, skóra nie jest już tak przesuszona i podrażniona. Rano masuję twarz tylko raz w/w mleczkiem i tonizuję. I mam niemały problem z kremem na dzień i serum. Wykorzystałam ok 10 próbek kremu nagietkowego co wystarczyło mi na jakieś 20 dni użytkowania. Skóra się znormalizowała nie wydziela juz tyle sebum jestem bardzo zadowolona. Niestety na policzkach zmagam się z okropnymi rumieńcami, które pięknie przykrywa krem wzmacniający vianek. I stąd moje pytanie: który będzie odpowiedni? Kupić nagietkowy a bardziej maskować policzki makijażem czy jednak kupić vianek? Czy zalecane jest stosowanie dla mnie peelingu?
      Czy w moim przypadku mojej skóry z ŁZS zmiana kremu na dzień odosnie pór roku jest znacząca? Tzn jesli np przez wiosnę i lato bede na dzien używać kremu nagietkowego a na noc kremu garden roses to zimą muszę zmodyfikować moje mazidła na bardziej treściwsze?
      PS.
      Dziękuję Ci za to, że uratowałaś moją twarz. Moge śmiało powiedzieć, że pomogłaś mi bardziej niż dermatolog. Twój blog dał mojej skórze wiele dobrego, a problemy z którymi się zmagałam są już zdecydowanie mniejsze niż wtedy kiedy katowałam skórę kosmetykami drogeryjnymi o niebotycznych sumach. Jesteś cudowna i mam nadzieję, że nigdy nie znudzi Ci się prowadzenie tego cudownego bloga!

      Usuń
    4. Twoja opinia jest dla mnie dużą dawką motywacji, po tych słowach z całą pewnością nie zamierzam odpuścić blogowania :D Dziękuję!!

      Polecam Ci wypróbować lekki krem rokitnikowy- rokitnik wzmacnia naczynka, przez co zaczerwienienia stają się mniej widoczne. Konsystencją przypomina lekki nagietek. Ma tylko jeden minus- jest pomarańczowy. U większości osób kolor ten szybko znika wraz z wchłonięciem się kremu, jednak osoby o alabastrowej cerze mogą obserwować lekką zmianę koloru skóry. Jeśli masz możliwość- spróbuj najpierw próbek ;)

      Natomiast pozostałe kremy, jak lekki nagietek czy wzmacniający Vianek, możesz stosować naprzemiennie. Najlepiej wzmacnia naczynka rokitnik, następnie Vianek a nagietek Sylveco ma bardziej właściwości gojące wypryski i normalizujące wydzielanie sebum.

      Co do zmiany pielęgnacji w zależności od pór roku- Twoja cera sama da Ci znać, czy potrzebuje zmiany, także obserwuj ją ;) Możliwe, że zimą skóra będzie wymagała treściwszych kosmetyków, ale wcale tak nie musi być. Także obserwujemy :)

      Peeling jak najbardziej powinnaś wykonywać, ale tylko 1x w tygodniu i przy Twojej cerze proponowałabym enzymatyczne (np. Sylveco) lub bardzo drobnoziarniste (oczyszczający Sylveco lub scruby Babuszki Agafii)- najważniejsze, żeby skóra nie była podrażniona po peelingu.

      Pozdrawiam serdecznie! =D
      Aga

      Usuń
  7. Witaj Agnieszko, widziałam po poprzednim poste pytanie o Purite i Mokosh. Wyrazisz swoją opinię przyznam ze po przeczytaniu komentarzy weszłam na strony producentów i również mnie zaciekawiły.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobre kosmetyki i mam nadzieję, że uda mi się je kiedyś wypróbować :)

      Usuń
  8. Z kolei ktoś taki jak Skin Coach (wtf) przekonuje, że skóra mieszana nie istnieje "Skóra jest wszędzie taka sama, a to, że w okolicy nosa czy brody występuje więcej zaskórników nie czyni jej „mieszaną”. Ten termin robi więcej złego niż dobrego. Nieświadomi budowy skóry kupujemy i używamy różnych kremów do różnych jej okolic." Tutaj pełen artykuł: http://zwyklezycie.pl/2017/02/trening-skory/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że będę miała przyjemność zapoznać się z książką Pani Skin Coach i wystawić szczerą recenzję :)

      Zgodzę się, że często pacjenci nie potrafią trafnie zdiagnozować cery mieszanej- i stąd odróżniam tak wiele podtypów jak zanieczyszczona, trądzikowa, rozregulowana praca gruczołów łojowych- by móc odpowiednio dobrać pielęgnację. Jednak nie oznacza to, że cera mieszana nie istnieje! =)

      Usuń
  9. Co sądzisz o szczoteczkach sonicznych do twarzy? (I czy lepsze będzie coś na kształt Foreo Luny, czy Clearsonic?)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odradzam! To siedliska bakterii i systematycznie stosowane przyczyniają się do pogorszenia stanu cery.

      Swoje stanowisko opisałam tutaj: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2016/08/356-sciereczka-glov-hit-czy-kit.html

      Usuń
  10. Witam, dziękuję za tą analizę! Super blog!:) Wg Twojego opisu mam cerę , niestety ,zanieczyszconą.. Zawsze myłam twarz tylko żelem i potem krem, ale po myciu zawsze mam takie uczucie sciągniecia,że szybko muszę nalożyc krem.. Mam rozszerzone pory , wagry i pełno zaskórników, skóra szybko sie przetłuszcza. Chciałabym zaczać używać naturalnych kosmetyków..Proszę podpowiedz co na paczątek mogę używać? Jaki żel do mycia, jaki płyn micelarny tonik czy hydrolat?
    Dziękuję bardzo i życzę miłego dnia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wybierz taki kosmetyk do mycia twarzy, po którym nie będziesz miała uczucia ściągnięcia :)

      Polecam Ci również hydrolaty, ponieważ w przeciwieństwie do toników- nie mają substancji powierzchniowo czynnych, co sprawia, że pasują większości cer :)

      Usuń
    2. Witam:) Dziękuję bardzo za odpowiedź. Poczytałam bloga i poszukałam kosmetyków, które co mogłyby poprawić stan mojej skóry. Więc tak:
      1. Płyn micelarny lipowy Sylveco( czy nie będzie wysuszał mojej skóry?)
      2. Żel do mycia twarzy tymiankowy Sylveco?
      3. Lekki krem nagietkowy Sylveco/ lub Babcia Agafia Herbal Cosmetics Intensywny Krem Odmładzający Olej Z Kiełków Pszenicy? Lub krem Bajkał lub jakiś inny krem który mi możesz polecić?
      4. Na noc olej z pachnotki lub jojoba lub czarnuszki?
      5. Hydrolat z czystka lub oczaru wirgilisjkiego?
      Z czego mogę peeling robić i jaki polecasz na początek, z jakiej firmy, by mnie nie podrażniał za bardzo..
      Czy wyżej wymienione kosmetyki będą dobre, proszę bardzo o doradzenie jeśli wybrałam nieodpowiednie do mojej cery. I czy jeśli nie maluję się na co dzień to musze używać i płynu micelarnego i żelu do mycia twarzy?
      Dzięki za to co robisz! Miłego dnia:)

      Usuń
    3. 1. Bardzo na tak, nic nie wysusza i wręcz jest polecany do problematycznych cer =)
      2. Na początek może być, jeśli okaże się za mocny (będzie uczucie ściągnięcia) to Biolaven, odżywczy Vianek lub żel albo pianka z oferty Eco Laboratorie
      3. Lekki krem nagietkowy z Sylveco zdecydowanie- przy cerze, na której chcemy uregulować pracę gruczołów łojowych, jest fenomenalny! Wszystko dzięki nagietkowi =)
      4. Najlepiej wszystkie 3, ale zmieszane razem - wtedy działanie jest najlepsze!
      5. Oczar może wysuszać, więc z tej dwójki czystek. Ale polecam też szałwię, werbenę, miętę, różę =)


      Jeśli się nie malujesz, to wystarczy, że będziesz myła twarz żelem (ale zarówno rano jak i wieczorem)- a w dni, gdy masz makijaż, wtedy sięgnij po micel =)

      Peeling polecam:
      - Babuszka Agafia
      - Sylveco (wersja oczyszczająca)
      - odżywcza maseczka-peeling Vianek

      Pozdrawiam! =D

      Usuń
    4. Dziękuję za odpowiedź Kobietko! Zabieram się za zakupy i czekam na polepszenie moje cery:)) Pozdrawiam

      Usuń
    5. Witam, chciałam Ci podziękować,za pomoc w doborze kosmetyków! Minęły 3 tygodnie a moja cera się poprawiła,nie mam uczucia ściągnięcia, używam pianko Ecolab, potem woda różana i krem lekki nagietkowy sylveco,ale wydaje mi się ze jest dla mnie zbyt lekki.Natomiast na używam noc olej z pachnotki i jojoba, ale na czole mam takie krostki tzw."kaszkę" i nie wiem co robić , by to się zminimalizowało?Teraz się zastanawiam czy moja cera nie jest jakaś nadwrażliwa czy w kierunku naczynkowej, ponieważ mam na skrzydełkach nosa czerwona skórę pełną zaskórników i moje policzki też sa zaczerwienione i broda tez, ale nie wiem czy nie ze wzgledu na te zaskórniki i pory? Jak myślisz Agnieszko? I jeszcze mam pytanie jakiej glinki mogę stosować w formie maseczki? pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszystkie rady, są nieocenione!

      Usuń
  11. Wynika, ze mam twarz :
    Z rozregulowanymi gruczolami ew mieszana ( tylko nos mi sie " przetluszcza" - ale zawsze szczypie swędzi nawet po micelu :(
    Odwodniona
    Zanieczyszczona
    Naczynkowa.
    Co najlepsze do odwodnionej cery???
    I co zrobić żeby się nie zapychala? ( zależne od cyklu - z dnia na dzień mi sie zalamuje :/ )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2016/11/384-substancje-aknegenne-i-komedogenne.html - tutaj znajdziesz spis substancji, które powinnaś unikać jako osoba z niedoskonałościami cery =)

      Jeśli chodzi o odwodnioną cerę- pamiętaj, żeby poza odpowiednią pielęgnacją, pić duże ilości wody! http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2015/11/285-odpowiedni-poziom-nawilzenia.html

      Usuń
  12. Hej :)
    Mam pytanie do Ciebie w sprawie babydream fur mama, a dokładnie o płyn do kąpieli. Uwielbiam go do mycia ciała, używałaś go może? Wg mnie jest cudowny, ale jestem ciekawa Twojej opini :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skład ma ładny, ale na końcu ma sól, która może wysuszać skórę =(

      Usuń
  13. Mam cerę suchą i normalną, wszystko zależy od tego jaką pielęgnację stosuję w danym momencie ;) Dziś zdecydowanie jest normalna, bo bardzo pomaga mi kwas hialuronowy i maski całonocne ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Naprawdę wartościowy wpis, dziękuję. Podobną klasyfikację stosuje w pracy w moimi pacjentami, podział na typy i podtypy skóry jest bardzo pomocny ;).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! :D Cieszę się, że jako osoba z branży beauty, doceniasz ten wpis :)))

      Usuń
  15. Ja mam cerę mieszaną w kierunku suchej, naczyniową i czasami nadreaktywną. Bywa ściągnięta, gdy myję ją niewłaściwymi kosmetykami (od czasu jak stosuję olej tego problemu za bardzo nie mam), reaguje na zimno, ciepło, wiatr, czyli szeroko rozumiane warunki atmosferyczne. Ale nie mam problemów z trądzikiem, ładnie się też starzeje (czyt. powoli ;)), także nie mam co na nią narzekać.

    OdpowiedzUsuń
  16. Aga,czy moja mama po 40stce z cerą raczej suchą, nieraz łuszczy się jej delikatnie na czole gdy jest mega przesuszona,może używać kremu brzozowego z Sylveco? lepiej wersja lekka czy krem z betuliną? dzięki :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że może! =)

      A to, który krem wybrać, zależy od preferencji skóry- jeśli Mama woli kosmetyki, które dobrze się wchłaniają, to wersję lekką. Jeśli preferuje kosmetyki półtuste/tłuste, to tę wersję z betuliną :)

      Usuń
    2. a krem biolaven na noc dla mamy? a dla mnie plyn micelarny z biolavenu?

      Usuń
    3. Jak najbardziej Mama może użyć kremu na noc Biolaven, natomiast płyn micelarny możecie stosować obie, ponieważ to bardzo uniwersalny kosmetyk do demakijażu :)

      Usuń
  17. Nie mam zielonego pojecia jaki mam typ cery.Bez nawilzenia wydaje sie sucha ale nie luszczy sie, wyskakują mi czasem jakies zaskorniki.Mycie jest problematyczne bo czesto pojawia sie uczucie sciagniecia cery.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam podtyp odwodniony, ale powinnaś przyjrzeć się baczniej skórze, żeby określić również jej typ :)

      Usuń
  18. Zawsze miałam cerę tłustą, ale od jakiegoś czasu,dzięki naturalnej pielęgnacji zmierza ona trochę w stronę, normalnej co mnie bardzo cieszy. Jednak zauważyłam, że według Twojego opisu mam cerę zanieczyszczoną- wągry, bardzo rozszerzone pory i zaskorniki zamknięte. Oczyszczam ją dokładnie i 2razy w tygodniu robię maseczki z glinki, może po prostu już taki mój los i tego nie da się zmienić, jak myślisz?
    A i drugie pytanie- czy krem vianek normalizujacy nada się do takiego typu cery?
    Dids

    OdpowiedzUsuń
  19. Po przeczytaniu kilku wpisów na Twoim blogu dochodzę do wniosku, że cera tłusta to jest cera z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych. Sama piszesz, że miałaś cerę tłustą, a teraz Ci się zrobiła normalna. Może podobnie jest w przypadku cery suchej? Z tego wynika, że wszystkie mogłybyśmy mieć cerę normalną, gdyby nie fatalna pielęgnacja od czasów nastoletnich...

    Trafiłam na Twojego bloga przypadkiem, czytając komentarze pod jakimś wpisem o dermokonsultacjach. Od wczoraj siedzę i czytam. Bardzo mi się podoba Twoja wiedza i to, że polecasz naturalne kosmetyki. Chyba zostanę Twoją fanką :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Jeżeli "cerą mieszaną nie jest cera, na której zaraz po umyciu pojawia się uczucie ściągnięcia a po kilku godzinach zaczyna się błyszczeć- taki objaw związany jest z podtypem cery: rozregulowaną pracą gruczołów łojowych.".

    Zatem jaki to typ cery?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten podtyp cery skutecznie utrudnia jednoznaczne określenie typu skóry. Dlatego warto zająć się najpierw regulacją pracy gruczołów łojowych a następnie jeszcze raz przeanalizować typ cery =)

      Tutaj o tym, jak unormować pracę gruczołów łojowych: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2017/03/422-zasady-pielegnacji-cery-z.html

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Zatem jaki bedzie najlepszy krem do twarzy? Zastanawiam się nad make me bio: featherlight, garden roses, orange energy.

      Usuń
  21. Dziękuję za odpowiedź. Zatem jaki bedzie najlepszy krem do cery z rozlegulowaną pracą gruczołów łojowych? Zastanawiam się nad make me bio: featherlight, garden roses, orange energy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od aktualnego stanu Twojej cery =) Najlżejszy jest Featherlight a najbardziej treściwy: Garden Roses =)

      Usuń
  22. Ja mam problem z przebarwieniami od słońca na czole i pod nosem i niewiem jak sobie z tym poradzić i czy w ogóle da się coś z tym zrobić?

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo ciekawy post, już wiem że mam cerę mieszaną, jednak mam problem z określeniem podtypu, gdyż pasują mi aż 4: trądzikowa (krosty na czole i brodzie), zanieczyszczona (wągry przy nosie oraz rozszerzone pory), naczynkowa (suche policzki z niewielkim rumieniem)oraz rozregulowana praca gruczołów łojowych (po użyciu żelu Sylveco uczucie ściągnięcia). Przyznam, że nie wiem jak doprowadzić skórę do normalności, będę wdzięczna za wskazówki kosmetyczne.

    OdpowiedzUsuń
  24. O matko, ja to mam prawie wszystkie podtypy :') Naczynkowa, trądzikowa, zanieczyszczona, wrażliwa, alergiczna, rozregulowana i prawdopodobnie odwodniona. Od zawsze miałam problem ogólnie że skórą i jakoś próbuję z tym walczyć, ale zazwyczaj kiedy chciałam zniwelować jeden problem, drugi się nasilał. Miałam już kilka podejść do zmiany kosmetyków, ale w pewnym momencie się zniechęcałam. To już moja próba nr 3 albo i 4. Teraz mam lepszy dostęp do kosmetyków naturalnych, więc mam nadzieję, że będzie tylko lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Witam- na początku gratuluję świetnego bloga- jest źródłem cennych informacji. I chciałabym prosić o radę dot. określenia prawidłowego typu i podtypu cery. Jestem na etapie przechodzenia na pielęgnację naturalną i chciałabym zrobić to dobrze, wybierając kosmetyki rzeczywiście pasujące do mojej cery. Wydaje mi się, że mam skórą normalną (brak uczucia ściągnięcia czy przesuszenia, nadmiernego natłuszczenia)- zanieszczyszczoną (zaskórniki (ale nie czarne) w okolicy płatków nosa, na brodzie, widoczne pory czoło i policzki) i odwodnioną. Jednakże czoło, nos i broda wydają się być lekko błyszczące, co wprowadza mi lekki mętlik, bo w różnego rodzaju testach wychodzi mi skóra mieszana. Po Twoim artykule podejrzewam raczej zwiększoną produkcję sebum, gdyż nawet ta strefa nie ma cech typowych dla cery tłustej tzn. nie błyszczy się mocno, nie mam problemu z błyszczeniem skóry po upływie dłuższego czasu, a także nie wyczywam łoju pod palcami. Czy dobrze myślę, że jednak bliżej mi do skóry normalnej czy się trochę oszukuję? Będę bardzo, bardzo wdzięczna za podpowiedź!

    OdpowiedzUsuń
  26. Cześć! Dziękuję za ten wpis. Stwierdzam że mam cerę mieszaną (po umyciu ulga, ale ok. 13 zaczyna mnie piec, ściągać), odwodnioną, trądzikową (kaszka od okresu dojrzewania, pojedyncze krostki - to chyba nie zanieczyszczona?) i naczynkową. Co robić w takim przypadku? Mam poczucie że serum 1x w tygodniu i maseczka 1x w tygodniu to za mało, żeby zadbać o wszystkie te problemy. Dodam że mam 23 lata i ogólny stan mojej cery jest w miarę ok. Jednak chciałabym unormować moją suchość i wypryski, a także zadbać o cerę na przyszłość. Jaki ogólny plan pielęgnacji polecasz? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  27. Jako że podziwiam poziom wiedzy chciałabym zapytać co Pani sądzi o oczyszczaniu cery szczoteczkami elektrycznymi? Czy to zło wszelakie i należy się ich wystrzegać czy jednak pozwalają dobrze oczyścić skórę bez uszkodzeń?

    OdpowiedzUsuń
  28. a co możesz powiedzieć o trądziku różowatym? jakieś podpowiedzi o pielęgnacji? akrualnie leczę się u dermatologa ale nie wiem czy to wynika z jej niechęci, niewiedzy czy może właśnie wiedzy ale kiedy usłyszała że używałam olejku z pestek malin to mnie wyśmiała i powiedziała że to moda i co ja się dziwię że mi pryszcze wychodzą jak olejem sie smaruje.. tak samo mocno skrytykowała to że używałam podkładu mineralnego z AM - mówiła że to zapycha.. proszę o jakąś radę :)

    OdpowiedzUsuń
  29. a co możesz powiedzieć o trądziku różowatym? jakieś podpowiedzi o pielęgnacji? akrualnie leczę się u dermatologa ale nie wiem czy to wynika z jej niechęci, niewiedzy czy może właśnie wiedzy ale kiedy usłyszała że używałam olejku z pestek malin to mnie wyśmiała i powiedziała że to moda i co ja się dziwię że mi pryszcze wychodzą jak olejem sie smaruje.. tak samo mocno skrytykowała to że używałam podkładu mineralnego z AM - mówiła że to zapycha.. proszę o jakąś radę :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 kosmetologia-naturalnie.pl